نام علمی گیاه: Valeriana officinalis
نام انگلیسی: Valerian
نام فارسی: سنبل الطیب- علف گربه
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۵/۰۸/۰۶
توسط گروه تحقیقات گیاهان دارویی دارویاباثرات درمانی : این گیاه دارای اثرات آرامبخش، خواب آور، ضد صرع ضد اسپاسم، کاهش دهنده ی فشارخون ، ضد نفخ و مسکن می باشد. از این گیاه در پزشکی به عنوان بهترین مسکن و آرامبخش ، درمان اسپاسم، هیستیری، میگرن و روماتیسم استفاده می شود (4).

مکانیسم اثر سنبل الطیب

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :
ریشه ی سنبل الطیب به عنوان مسکن و ضد اسپاسم به کار می رود و اسید والرنیک موجود در ریشه ی آن دارای خواص ضد انقباض عضلانی است. این گیاه انقباضات ناشی از دپلاریزه شدن سلولی را مهار می کند و باعث باز شدن کانال پتاسیمی و مسدود شدن کانال های کلسیم می شود. ترکیبات والترات ، ایزووالترات و والرانون موجود در ریشه ی سنبل الطیب دارای اثرات آنتی اسپاسمودیک بر روی عضله ی صاف ایلئوم می باشد (10-7). عصاره ی والرین (سنبل الطیب) انقباضات ناشی از استیل کولین ، فنیل افرین و هیستامین را کاهش می دهد و اثر مهاری مستقیمی روی انقباضات رحم انسان دارد و این امر مصرف سنتی این گیاه را در درمان کرامپ های رحمی ناشی از دیسمنوره تأیید می کند. همچنین عصاره ی این گیاه دارای اثرات ضد انقباض بر روی عروق کرونر و ریه دارد و در بیماران آسمی و بیمارانی که مشکلات گوارشی دارند می تواند استفاده شود (11،12). اثرات آرامبخشی این گیاه مربوط به روغن های فرار والرنال و اسید والرنیک می باشد (13). عصاره ی آبی سنبل الطیب کیفیت خواب را بهبود بخشیده و زمان شروع خواب را کاهش می دهد و دارای اثر ضد اظطراب می باشد (16-14). تحقیقات نشان داده است عصاره ی سنبل الطیب به عنوان یک آنتی اکسیدان در کاهش بی خوابی های وابسته به استرس اکسیداتیو نیز مؤثر می باشد (17). ترکیبات موجود در این گیاه شامل والپوتریات، دیدروالترات و ایزوالترات در صنایع داروسازی کاربرد فراوانی دارد و برای افسردگی استفاده می شود. عصاره آبی- الکلی این گیاه در تعدیل و کاهش عملکرد گیرنده های آدرنرژیک در هیپوکامپ و سایر نواحی مغز دخالت دارند، و این تداخل را با واسطه سیستم های نورو- ترانسمیتری از قبیل گابا، سروتونین و آدنوزین میانی گری می شود. عصاره ریشه سنبل الطیب در مهار استرس های فیزیکی و فیزیولوژیکی با مهار نوروترانسمیترهای منوآمین تشکیلات هیپوکامپ و آمیگدال مؤثر است. همچنین این گیاه از تخریب و مرگ نورون ها در بیماری پارکینسون، و تخریب و مرگ نورونی در روند پیری و بیماری های نورودژنراتیو جلوگیری می کند. تحقیقات ثابت کرده است که اثر حفاظتی عصاره گیاه سنبل الطیب بر نورون ها و سلول های نوروگلیا وجود ترکیب هایی مانند والریک اسید است که نقش مهمی در تعدیل فعالیت های شبه گاما دارد. این گیاه دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشد که موجب کاهش پراکسیداسیون چربی ها در کورتکس مغز می شود. همچنین اکسیژن انفعالی ایجاد شده به وسیله کوئینولینیک در کورتکس مغز به وسیله این گیاه کاهش می یابد ( 25-18).

فارماکوکینتیک سنبل الطیب

ترکیبات اصلی و دارویی این گیاه :
ریشه و ریزوم سنبل الطیب دارای مواد مؤثر ارزشمندی از نوع اسانس و ترکیبات ایریدوئیدی به نام والپوتریات ها است.ترکیبات دیگری از جمله آلکالوئیدها ، فلاونوئیدها ،تانن ، صمغ ، رزین و موسیلاژ در این گیاه وجود دارد. ریشه ی این گیاه دارای آمیدون ، گلوکز ، املاح مختلف ، اسید والرینیک ، اسید فرمیک ، اسید استیک و اسید پروپیونیک ، می باشد. از سایر ترکیبات فعال اسانس می توان مونوترپن ها (آلفا پینن ، کامفن و ….) و سزکوئی ترپن ها (والرنال ، والرانون ، والرانول ، والرنیل استات) را نام برد (3-1).

هشدار ها سنبل الطیب

احتیاط مصرف در این گیاه :
چنان چه داروهای کاهش دهنده ی خواب مصرف می شود ، استفاده از داروهای مشتق از سنبل الطیب مجاز نیست. پس از 3-2 هفته استفاده از داروی سنبل الطیب لازم است وقفه ای در مصرف ایجاد و دوباره مصرف دارو از سر گرفته شود. استفاده ی پیوسته از این دارو منجر به بروز فراموشی می شود ، از این رو لازم است در مصرف این گیاه دقت شود (دوازده امامی). در مطالعات بالینی انجام شده با عصاره ی این گیاه هیچگونه عارضه ، اثرات ناخواسته و یا حساسیت گزارش نشده و مصرف این گیاه در بارداری و شیردهی بی خطر است (5،6).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست